Wycieczki do Gniezna

Wycieczki do Gniezna

Należy do tych miast, z którymi zazwyczaj kojarzona jest Wielkopolska. Gniezno to częsty punkt w programie niemal każdej wycieczki po tej części kraju. To ciekawe miasto, dzięki swej historii i wspaniałym zabytkom, już dawno stało się atrakcyjnym ośrodkiem dla turystów. Coraz lepsza infrastruktura sprawia, że o noclegi na terenie miasta oraz w jego okolicy martwić się nie trzeba. Liczne atrakcje sprawiają z kolei, że w czasie takiej wycieczki każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. To doskonałe miejsce na imprezy integracyjne, czy wyjazdy firmowe. Zwłaszcza wycieczki szkolne będą miały tutaj co robić, ponieważ Gniezno nierozerwalnie związane jest najstarszą częścią historii Polski. Na jakie zabytki należy tu zwrócić szczególną uwagę? Z jakich obiektów Gniezno może być wyjątkowo dumne?

Wycieczki do Gniezna
Wycieczki do Gniezna

Szlak Piastowski – Gniezno

Położone na malowniczych wzgórzach miasto to jeden z najważniejszych punktów na słynnym Szlaku Piastowskim. Turyści zaglądają tu chętnie i wybierają zwiedzanie z przewodnikiem. Dlaczego? Bo Gniezno to jeden z najważniejszych ośrodków związanych z narodzinami państwa polskiego oraz miejsce, które przyciąga pielgrzymów relikwiami św. Wojciecha. Bliskość Poznania oraz ciekawa zabudowa, malownicza okolica w której wyróżnia się Jezioro Jelonek – oto kolejne walory Gniezna. Góra Lecha, zwana też Górą Królewską, przyciąga wycieczki wyjątkowo. Nic dziwnego – to przecież najstarsza część miasta, zatem rozpoczęcie wycieczki po Gnieźnie od zapoznania się z jej atrakcjami jest normalną sprawą. To na Wzgórzu Lecha znajduje się najważniejszy zabytek miasta. Jest nim potężna katedra, znana z sarkofagu św. Wojciecha oraz słynnych Drzwi Gnieźnieńskich. Ta potężna budowla jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych zabytków gotyckiej architektury, jakim może się pochwalić Wielkopolska. Innym zabytkiem sakralnym, z którego Gniezno może być dumne, jest kościół św. Jana.

Wycieczki do Gniezna
Wycieczki do Gniezna

Miłośników sztuki sakralnej oczarować też może tutejsze Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wielu wrażeń dostarczy też wycieczka po miejskiej starówce, której dumą są piękne kamienice. Wiele z nich to ciekawe zabytki z XIX stulecia, które mogą zauroczyć każdego swymi pięknymi elewacjami. Kolejną atrakcją jest Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym każdy turysta może w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii Polski.
Gniezno to wyjątkowe miasto, którego w czasie wycieczki po Wielkopolsce nie można pominąć. Tutejsze zabytki mają wyjątkową wartość, są też ważnymi obiektami dla każdego miłośnika polskiej historii. Dzięki temu, że w rejonie Gniezna noclegi można znaleźć bez problemów, każdy może spędzić tu nieco więcej czasu. W okolicy miasta nie brak przecież malowniczych zakątków oraz mniejszych miejscowości, w których turyści również znajdą dla siebie wiele ciekawych obiektów.