Góry Świętokrzyskie – Łysa Góra

Góry Świętokrzyskie

Pod względem wysokości ustępuje tylko Łysicy, choć ze względu na popularność jest najsłynniejszym szczytem w Górach Świętokrzyskich. Łysa Góra, znana też jako Święty Krzyż, to wyjątkowo ważny punkt w programie niemal każdej wycieczki po regionie świętokrzyskim. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Jakie atrakcje czynią Łysą Górę jednym z najciekawszych punktów na mapie regionu świętokrzyskiego? Czy jest to dobry region na wyjazdy dla firm?

Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie

Świętokrzyskie skarby – Łysa Góra

Łysa Góra jest ciekawym szczytem z kilku względów. To właśnie tu w 1931 roku kielecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystycznego uruchomił pierwszą stację meteorologiczną w regionie świętokrzyskim. Tu czekają również specjalne platformy, dzięki którym można podziwiać wszystkie atrakcje czekające na Łysej Górze. Jedną z tych najważniejszych są pozostałości dawnego wału kultowego, który otacza szczyt Łysej Góry. Jakie bóstwa były tu czczone? Świst, Poświst i Pogoda. Dzieje tego kultu w regionie świętokrzyskim sięgają początków naszej ery i są najprawdopodobniej związane z intensywnym rozwojem hutnictwa w tej części kraju. Ośrodek kultu tych bóstw na Łysej Górze znacznie rozwinął się w VII – IX stuleciu, a tutejsze sanktuarium odgrywało bardzo ważną rolę aż do czasu pojawienia się na tych terenach chrześcijaństwa. Łysa Góra to również największe gołoborze, jakim mogą się pochwalić Góry Świętokrzyskie. Jego szerokość to 300 metrów, długość to 1 km. Ten rejon najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. Każdy fotograf będzie tu zachwycony.

Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie

Takie gołoborze, o łącznej powierzchni 3, 84 ha, z pewnością może zrobić wrażenie na turystach. Legenda głosi, iż gołoborze to powstało w chwili, gdy czarownice próbowały zniszczyć tutejszy klasztor, rzucając w niego kamieniami. W istocie gołoborza są wielkimi ciekawostkami geologicznymi, które powstały w chwili, gdy twarde kwarcyty leżące w szczytowych partiach Gór Świętokrzyskich zaczęły pękać pod wpływem wiatru. A przecież to jeszcze nie wszystkie atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki na Łysą Górę. Bardzo ważnym obiektem, który z pewnością warto odwiedzić w tym miejscu, jest sanktuarium Świętego Krzyża. To miejsce bardzo ważne i dla historyków, i dla tych, którzy chcą nacieszyć się widokiem wyjątkowych dzieł sztuki.

Łysa Góra to szczyt wyjątkowy, a czekające tu atrakcje od lat przyciągają turystów. Doskonale rozwinięta baza noclegowa sprawia, że każdy z nas może planować bez przeszkód dłuższe wycieczki w rejonie Łysej Góry, ciesząc się jej pięknem oraz różnorodnością. Jest to wspaniałe miejsce na imprezy integracyjne czy wyjazdy firmowe, a także wycieczki szkolne czy zielone szkoły.